Poradnik dłużnika

Problemy ze spłatą zobowiązań nie są przyjemne, to oczywiste. W przeciwieństwie do wielu działających na rynku firm windykacyjnych i antywindykacyjnych nie zakładamy z góry, że jesteś winien. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ na Twoją problematyczną sytuację finansową mogą mieć różne czynniki. Kłopoty osobiste, pogorszenie stanu zdrowia, utrata pracy i cały szereg innych niefortunnych okoliczności. Jesteśmy po to, by pomóc Ci uporać się z trudnościami. Aby ułatwić Ci to zadanie, zamieszczamy poniżej kilka praktycznych porad i wskazówek dotyczących postępowania z nachalną windykacją.

Czego nie wolno windykatorowi?

1.   Przede wszystkim windykator nie ma prawa Cię do niczego zmuszać, grozić Ci ani zastraszać! Wszelkie tego rodzaju zachowania stanowią nie tylko naruszenie zasad etyki zawodowej, ale są w świetle prawa traktowane jako przestępstwo. Jeśli windykator przejawia wobec Ciebie agresję słowną lub narusza Twoją nietykalność cielesną nie wahaj się wezwać policji.

2.   Windykator nie ma prawa informować osób postronnych o Twoim zadłużeniu. Stanowi to bowiem naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych oraz godzi w Twoje dobra osobiste (np. prawo do dobrego imienia). Jeśli windykator postępuje inaczej lub sugeruje, że mógłby to zrobić (np. rozpowiedzieć o Twoim zadłużeniu wśród sąsiadów czy w miejscu pracy), zgłoś ten fakt odpowiednim służbom.

3.   Praca windykatora polega między innymi na przekonywaniu do spłaty zadłużenia. Nie wolno mu jednak przekraczać zdroworozsądkowych granic częstotliwości w kontaktowaniu się z dłużnikiem. Windykator nie ma prawa wydzwaniać do Ciebie o różnych godzinach po kilkanaście razy dziennie ani nachodzić Cię w miejscu zamieszkania czy pracy. Szczególnie, jeśli wyraźnie dałeś do zrozumienia, że nie życzysz sobie takich form kontaktu. Jeśli upomnienia nie przynoszą rezultatu, rozważ zgłoszenie przestępstwa, jakim jest uporczywe nękanie i poinformuj windykatora o podjętych w tym kierunku krokach.

Praktyczne porady:

1.  Pamiętaj, że windykator ma obowiązek Ci się przedstawić i wyjawić na czyje zlecenie wykonuje swoje czynności. Masz prawo żądać od niego okazania dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz stosownego pełnomocnictwa. Również w rozmowach telefonicznych windykator jest zobowiązany do udzielenia Ci tych informacji.

2.   Jeśli masz taką możliwość, staraj się rejestrować za pomocą kamerki w telefonie/ dyktafonu spotkania i rozmowy telefoniczne z pracownikami windykacji. Pamiętaj, aby poinformować windykatora o rozpoczęciu nagrywania np. dla celów dowodowych.

3.   Unikaj prowadzenia bezpośrednich rozmów z windykatorami we własnym domu czy na terenie posesji. Nie masz obowiązku wpuszczać ich do swojego miejsca zamieszkania i nikt nie ma prawa tego od Ciebie wymagać. Jeśli uznasz, że spotkanie jest potrzebne, dąż do ustalenia go w siedzibie firmy windykacyjnej.

4.   Skontaktuj  się z nami. Pomożemy Ci skutecznie uporać się z problemem agresywnej windykacji i zaplanujemy działania zmierzające do skutecznego ustabilizowania Twojej sytuacji finansowej.